Könyv-, és filmkritikák SPOILER!

Cassandra Clare: az Árnyvadászok világa
Cassandra Clare eddig megjelent könyvei az árnyvadász világgal kapcsolatban:

Eddig megjelentek:

  • The Mortal Instruments - A végzet ereklyéi sorozat (6 rész)
  • The Infernal Devices - Pokoli szerekezetek trilógia (3 rész)
  • Bane Chroniches - Bane krónikák (10 novella)
  • Árnyvadász kódex (csak angolul)

Előkészületben és tervben:

  • The Dark Artifices (3 részes sorozat)
  • The Last Hours (A TDA előzménysorozata, mint ahogyan a TID a TMI-nek. 3 részes lesz)
  • The Wicked Powers - Az Álnok Hatalmak (?)
  • Tales from the Shadowhunter Academy - Árnyvadász Akadémia (10 novella)

RÖVIDÍTÉSEK

Néhány rövidítés

TMI - The Mortal Instruments - A végzet ereklyéi sorozat
TID - Infernal Devices - Pokoli szerkezetek trilógia
TDA - The Dark Artifices (még nincs hivatalos magyarcíme, de Sötét Cselek-ként emlegetik)
TLH - The Last Hours(Cassie már tervezett sorozata, de magyar címe még nincs)
TWP - The Wicked Powers - Az Ánok Hatalmak

Pokoli Szerkezetek Trilógia:

  1. Az Angyal - Clockwork Angel
  2. A Herceg - Clockwork Prince
  3. A Hercegnő - Clockwork Princess

Mikor játszódik: 1878 
Hol játszódik: London
Főszereplők: Tessa Gray, Will Herondale, Jem Carstairs

Közös vonás a címekben: A clockwork szó, ami mechanikust jelent
Első megjelenés: 2010

Rövidítés: TID (= The Infernal Devices)


Ezzel a sorozattal bizonyos mértékben elfogulatlan vagyok, mert a kedvencem. Ezzel ismertem meg Cassandra Claret.

Az egész úgy kezdődött, hogy tele volt a net ezzel a könyvvel és szemezni kezdtem vele. Rá egy hónapra elmentem megnézni a Csontváros c. filmet, majd hazamentem, böngészni kezdtem a neten és megláttam, hogy ugyanaz írta a kettőt. Elkezdtem a Csontvárost, de nem tetszett. Ez? Annál inkább.

Az első oldalon, amikor megláttam Jem nevét, nagyon megtetszett… majd amikor magát Jemet ismertük meg, hát én teljesen belezúgtam. Miatta olvastam el mind a három könyvet, majd a Végzet ereklyéi sorozatot is.

  • A TID 1878 Londonjában játszódik, ahol Tessa Gray, a fiatal New yorki lány partra száll. Elrabolják, és azt mondják neki, hogy fogva tartják az öccsét és ő nem ember. Kiderül, hogy feltudja venni mások alakját és a fogva tartói (az úgynevezett Sötét Nővérek) ezt a saját céljukra használják. Ezután egy könyvbe illő lányszöktetés következik, amit Will Herondel fog végre hajtani.

Eddig úgy voltam vele, hogy megvárom Jemet. Megvárom Jemet. Megvárom Jemet. És meg is vártam. Sőt, utána folyamatosan csak őt vártam. Az ő karaktere még Sebastian Morgensternénél is jobban megfogott.

Na, de róla majd később.

Szerintem ebben a könyvben sokkal több az érdekes szereplő, mint a TMI-ben. Ott van például Jessamine, akkor Tessa bátyja, Nate és Camille, akinek nagy szerepe van nem csak a TMI-ben, hanem az egyik Bane krónikában is.

A TID-TMI párhuzam fellelhető Magnusban, Camilleben és a sok-sok családnévben, hiszen ebben is vannak rettenthetetlen Herondale-ok, vad Lightwoodok és szórakozott Fairchildok.

A történet Willel és a haldokló Jemmel kezdődik, Tessával és Willel folytatódik, de Tessával és Jemmel végződik. Az egész könyv szinte az ő hármuk szeretetére és a gonosz Mortmain pokoli szerkezeteire épül – a harmadik kötetben az utóbbiból többet, ám az előbbiből meglepően keveset kapunk, mert bejön a képbe Will húga, Cecily és a fiatalabbik Ligghtwood fiú, Gabriel szerelme is.

Cassandra Clare ebben a könyvben egy olyan szerelmi háromszöget teremtett, ami nem csak ebben a sorozatban, hanem a többiben is végigkísér minket, igaz már egy karakter nélkül.A képen balról jobbra: Gideon, Sophie, Henry, Charlotte, Will, Tessa, Church(a macska), Jem, Gideon, Cecily,, Magnus és Jessamine

A két parabatai és Tessa olyannyira szeretik egymást, hogy semmi mást nem akarnak egymásnak, mint boldogságot, ám ez anélkül mégsem megy, ha valaki ne érezne fájdalmat és bánatot. Mindenki tudja, hogy Cassandra nem árult ezzel zsákba macskát és a harmadik könyvben levő családfáról minden információt megtudtunk, ahogyan azt is Tessa és Will boldog életet fognak élni és lesz két gyerekük, Lucie és James (akit Jem után neveztek el).

Mivel Jem haldoklik a szervezetében levő jin fentől, ami nélkül még gyorsabban meghalna. Ezt Cassandra igen elegánsan oldotta meg: elküldte Néma Testvérnek. Még ezt is megbocsátottam az én kedvenc írónőmnek.

DE azt, hogy Will ÉS Tessa JEM „HALÁLA” után lefeküdjenek, miközben Mortmain fogságába esnek… What the hell did you do, Cassie?!

Utána pedig, amikor megtudják, hogy Jem nem úgy halt meg, ahogyan hitték, kínozza őket a bűntudat, amit MEGÉRDEMELNEK!

A karakterekről:

  • ​Tessa Gray: sokkal jobban kedveltem, mint Claryt. Ő sokkal szerethetőbb karakter lett számomra és nagyon szerettem benne, hogy amilyen szerény volt, olyan határozott is egyben. Neki szomorú sorsa lett, de aki olvasta A Hercegnő epilógusát és a Mennyei tűz városát, az tudja, hogy a szörnyű száz éve után milyen boldog lesz az elkövetkezendő hatvan éve.
  • Will Herondale: a végére sikerült csak megszeretnem igazán, addig nekem egy olyan "ha muszály" karakter volt... és kicsit az is maradt. 
  • Jem Carstairs: ő a haldokló, szörnyű életű karakter, aki Willel ellentétben a legrosszabbul fog kikerülni ebből az egész Will-Tessa-Jem háromszögből. Talán ezért nem kedvelem a parabataiát. Jem maga a jóság
  • Sophie Collins: ő Tessa szobalánya, aki mondén, de a sorozat végén Gideon bíztatásának hála elvégzi a Felemelkedést, vagyis ő is árnyvadásszá válik és ezzel beteljesül az álma. Ő a másik kedvenc női karakterem, mert sokkal erősebb, mint bárki. Imádom, amikor felpofozza Gabrielt.
  • Gideon Lightwood: Gentleman.
  • Gabriel Lightwood: tipikus bajkeverő és egy olyan fiú, aki semmi mást nem akar, csak megfelelni az apjának és ebből végül rosszul kerül ki.
  • Cecily Herondale: ő Will öccse és nagyon bírom a csajt. Nem tököl, nem szerencsétlenkedik és alig két hónap alatt csapni való árnyvadász válik belőle. Nem hagyja, hogy Will vagy Gabriel sz**akodjon vele és azt tesz, amit akar. Ő egy igazi Lightwood!
  • Jessamine Lovelance&Nathaniel Gray: az ő kapcsolatuk tragikus és szomorú. Nathaniel kihasználja a könyv legszebb lányát, majd eldobja. Jessamine mást sem akart, mint normális éltete. Ő egy igazi hölgy volt és egy olyan árnyvadász, aki gyűlölte a mágiát. Az ő halála fogja megmenteni a londoni intézetet a Mennyei tűz városában.
  • Magnus Bane: megsimerhetjük őt az Alec és Raphael előtti életében, amikor méga fejét fogja a Lightwoodoktól... mentségére szóljon, ez a TMI-ben sem fog változni.
  • Mortmain: ugyanúgy vagyok vele, mint Valentine-nal; egyikük sem ér fel Sebastianhoz.
  • ​Charlotte&Henry: nagyon édesek és imádom, ahogyan helyre jön a házasságuk.

​Szóval nekem mindig ez a sorozat lesz az első. Nem akarom, hogy ezek után mindenki elítéljen, amiért erről ilyen jó, a TMI-ről pedig rossz vélemyénről vagyok, de engem ez fogott meg és már nem tudom elképzelni e nélkül az életemet.

Sosem sírtam annyit, mint amikor Jem meghalt, de úgy sem vigyorogtam még, amikor feltűnt Zakaráis testvér.

Minden betűjét imádtam.


  • Ami tetszett: ahogyan megismertünk egy igazi parabatai kapcsolatot
  • Ami NEM tetszett: Will és Tessa tette a barlangban
  • Kedvenc karakter: JEM, de szeretEm Sophiet, Gideont, Tessát, Jessaminet, Magnust, Gabrielt, Cecilyt, Chruch-öt...
  • Akit nem szerettem: Mortmain és az elején Will(sorry)
  • A konklúzió: 9,510

​írta: Sasha

2014.11.22.

A Végzet Ereklyéi Sorozat:

  1. Csontváros - City of Bones
  2. Hamuváros - City of Ashes
  3. Üvegváros - City of Glass
  4. Bukott angyalok városa - City of Fallen Angels
  5. Elveszett lelkek városa - City of Lost Souls
  6. Mennyei tűz városa - City of Heavenly Fire

Mikor játszódik: 2007-ben
Hol játszódik: New York
Főszereplők: Clary Fray és Jace Wayland
Részek száma: 6 (először trilógia volt, de kibővült még 3 résszel)
Közös vonás a címekben: Valaminek a városa, az első három rész címe angolul mindig három tagú (City of és egy szó), a második három részé pedig mindig négy (City of két szó). 
Első megjelenés: 2007 

Rövidítés: TMI (=The Mortal Instruments)


Cassandra Clare sorozata mint külföldön, mint hazánkban hatalmas sikert aratott, ellenben a Csontváros alapján készült filmmel (amiből a kritikát megtalálhatjátok a Filmkritikák menüpontban).​

A sorozatról csak a film megtekintése után szereztem tudomást, és még a moziból hazajövet el is kezdtem olvasni, de három oldal után letettem, mert nem tetszett. Ám szembe találtam magam a Végzet Ereklyéi előzménysorozatával, a Pokoli szerekezetekkel, ami teljesen magába szippantott.

Ezután újra elkezdtem a Csontvárost és most, hogy megjelent az utolsó része is (amit előre megrendeltem, így számozott példányban kaptam heart), az egész sorozatot elolvastam, de sajnos nem érzem azt, hogy mind a hat könyvről 1-1 cikk erejéig külön beszélni szeretnék/tudnék.

  • A Csontvárosban megismerjük Claryt, az apró, vörös hajú lányt, aki a bartájával, Simonnal együtt elmennek egy diszkóba, ahol Clary tanúja lesz egy gyilkosságnak. Később kiderül, hogy az elkövetők árnyvadászok voltak, az áldozat pedig valójában egy démon volt. Clary össze van zavarodva és ezt csak tetőzi, mikor az édesanyja, Jocelyn eltűnik, őt pedig megtámadja egy démon és rájön a saját nagy titkára, amiről eddig még ő sem tudott... ő is egy árnyvadász. Plusz megsimeri a helyes Jacet és kiderül, hogy valójában Simon már évek óta szerelmes Clarybe... blablablaba.

Imádtam a könyvet, pláne a Clace-es részeket, de miután kiderült, hogy ők testvérek, összetört a szívem, holott tudtam, hogy az nem igaz.

Maga a sorozat az ő kapcsolatuk, a mellékszereplők kapcsolata, valamint Clary apja, Valentine, és a (valódi) testvére, Sebastian köré épül.

És most a szereplőkről:

  • Clary Fray: ő a főszereplő. Erős, határozozz, bátor és az első három részben imádtam, felnéztem rá... aztán a negyedik részben ő és Jace kapcsolata untatni kezdett, nem érdekelt, és kissé erőltetettnek éreztem. De ahogyan Simont szerette, az kissé segített nekem. Talán Sebastiannal szerettem őt a legjobban, ha választanom kéne.
  • Jace Herondale: a másik főszereplő... az elején. Ő egy helyes fiú, aki az elején mindenkit ellők magától... nagyon sablonosnak hangzik, Cassandra mégis tökéletesen megformálta őt. Ahogyan Clary, ő sem olyan már, mint régen a negyedik résztől kezdve, de őt továbbra is szeretni lehetett. Jace kedvenc pillanatait számomra a parabatiával, Aleckel voltak.
  • Simon Lewis: ő Clary legjobb barátja és vámpírrá válik. Szeretem, de többet nem tudnék róla mondani, mint azt, hogy örülök annak, hogy Cassie még idejében észhez tért és kalapáccsal összezúzta a Clary-Jace-Simon-féle szerelmi háromszöget, ami felesleges volt. Őt minden pillanatban imádtam.
  • Alec Lightwood: meleg és a kedvenc karakterem ebben a sorozatban. Sosem értettem, hogy hogy lehet Clary és Jace kapcsolata érdekesebb sokak számára, mint Alecé és Magnusé. Alec nem lapos karakter és nagy jellemfejlődésen megy át a hat rész alatt. Bátrabb és határozottabb lesz, valamint megismerjük az igazi énjét. Alec szerintem Magnusszal lett teljes.
  • Isabelle Lightwood: ő az a lány, aki bármelyik fiút megkaphatná, de neki Simon kell. 
  • Sebastian Morgenstern: ő Cassandra Clare egyik legjobb karaktere. Imádtam, utáltam, gyűlöltem, szerettem, sírtam és nevetetem érte, sokszor nagyon megütöttem volna, de végül az írónőnek sikerült elérnie, hogy a sorozat utolsó negyven lapjánál mindent megbocsátsunk neki és minden rossz tettééert egy valakit hibáztathassunk: az apját. Sebastian vonzódása viszont a saját húgához...
  • Valentine Morgenstern: idegesített. Gyűlöltem. Untatott. Meghalt. Boldog voltam.
  • Maia és Jordan, a két vérfarkas: két olyan karakter, akik közül csak az utóbbit kedveltem. Ők egy olyan pár voltak, akik régen szétmentek, ám újra egymásra találtak, de Maia végül mégis véget vetett volna a kapcsolatuknak... ám Cassandra ezt megoldotta azzal, hogy kinyírta Jordant. És ez nagyon övö aluli ütés volt.
  • Magnus Bane, a boszorkánymester: csak annyit mondok, hogy: flitter. Ő az, akit igazából, csak a végén ismerünk meg, amikor döntenie kell, hogy saját magát menti meg azzal, hogy eltaszítja Alecet és így nem kell majd gászolnia őt, ha meghal, vagy elfogadja a saját halhatatlanságát, leél egy boldog, ámde rövid életet Aleckel, majd örökké siratja az élete igazi nagy szerelmét. Magnus feltűnik a Pokoli szerkezetkben is, de ott nem alakít akorát, mint itt. Imádtam.
  • Luke, a vérfarkas és Jocelyn, Clary édesanyja: Lukot nagy kedveltem, de még most sem értem, hogy hogyan szerethetett bele abba a nőbe. Egyetlen egy jó pillanata volt Jocelynnek: amikor megsiraja Jonathant.
  • Raphael Santiago: róla a Bane-krónikákról szóló cikkemben beszélek majd.

​A karakterekről ennyi. Nagyon jól megformált karakterek és még néhányat felsorolhatnék, mint például Amatist, Alinet, Helent vagy Malcolmot, de így is elhúztam a szót.

Sosem szerettem anniyra, mint a TID-t, de Cassandra Clare mégis fantasztikusan megírta, pláne azt, amikor a TMI, a TID és a TDA összefolyik a Mennyei tűz városában.

Méltó befejezést kapott egy méltó sorozat, de talán kétszer ilyen jó lett volna a negyedik és ötödik könyv nélkül.

  • Ami tetszett: a jól megformált mellékszereplők
  • Ami NEM tetszett: Clary és Jace
  • Kedvenc karakter: Alec, Magnus, Sebastian és Zakariás testvér
  • Akit nem szerettem: Maia (i want kill her)
  • A konklúzió: 7/10


A könysorozatból néhány mondat:


"Ha haragszol rám, mondd azt! Ne viselkedj úgy, mintha semmi nem bántana. Olyan, mintha egyáltalán nem éreznél semmit."

/Csontváros: 17. fejezet

Clary mondja Jacenek/


 "Soha nem éreztem magamat ilyen... könnyűnek"

/Mennyei tűz városa:

23. fejezet - Sebastian/ 


"-Zakariás testvér - mondta Isabelle. - A Dögös Néma Testvérek Naptárának poszterfiúja januártól decemberig.

- Létezik olyan, hogy Dögös néma testvérek Naptára? - kérdezte Alec. - Meg leehet venni?"

/Mennyei tűz városa: Epilógus/


írta: Sasha

2014.11.22.