Könyv-, és filmkritikák SPOILER!

Lucy(2014)

 HorgonyHorgony

(rendező és forgatókönyvíró: Luc Besson)



Nagy elvárásokkal ültem le a gép elé, amikor eldöntöttem, hogy menézem ezt a filmet. Ennek többek között oka volt a tehetséges Scarlett Johansson és Morgan Freeman jelenléte is, valamint az érdekes történet.

Az előzetesből megtudjuk, hogy van egy nő (na vajon ki? Hát Lucy), aki egy szer hatására használni tudja az agyának a 100%-át, valamint egy tudósnak is szerepe lesz benne, aki az evolúciót és a sejteket kutatja. Látunk menő jeleneteket, lövöldözéseket, bunyókat és egyéb jó kis dolgokat.

Ez az előzetes, amitől én teljesen bezsongtam.

És most jöjjön a film.

Hát…

Ja. Az elején nagyon sok érdekes effektet használt a rendező, mint például, hogy a még esetlen és butácska Lucy rabul ejtésével párhuzamosan képkockákat látunk egy ragadozóról és az áldozatról. z nagyon megfogott.

Aztán a főszereplő szervezetébe belekerül a CPH4 és a törékeny nő egyszer csak meghal… képletesen értve. Egy kifejezéstelen arcú, komoly és megfontolt ember veszi át a helyét, aki már nem önmaga. Scarlett nagyon tehetségesen játszott, de sajnos nem érzem azt, hogy az ő szerepét egy kezdő színész ne tudta volna eljátszani.

De ez az én véleményem.

Aztán maga eddig a sztori nagyon tetszett, de ez az ázsia-maffia-szál… tudom, hogy maga a történet ebből bontakozik ki, de nekem nem jött be. Mintha valami nem stimmelt volna vele.

Lucy pedig gondolkodás nélkül gyilkol, nem törődik vele, hogy azok az emberek „megszűnnek létezni” és megöli őket = vagyis az emberek hullanak, mint a legyek... pedig, ha olyan intelligens, akkor leintézhette volna akár úgy is, hogy ne kelljen nekik meghalniuk. Sok a vér és gusztustalan jelenet, de ez tetszett és ezt (szerintem) eltalálták.

De én többet vártam. Az elégedetlenségemen a Pierre Del Rio kapitány tudott csak említeni, aki nagyon szimpatikus karakter volt és nélküle a film feleennyit sem ért volna.


Ami tetszett: az alaptörténet és az effektek.

Ami NEM tetszett: a pattogó ázsiai maffia

Kedvenc jelenet: -

Kedvenc karakter: Pierre Del Rio 

Akit nem szerettem: a pattogó ázsiai maffia

A konklúzió: 7/10


És végül a film mondata:

"I am everywhere”

Írta: Sasha

Dátum: 2014.11.22.

#Lucy 

Az Útvesztő (2014), avagy hogyan írjuk át a történetet szolgáló könyvet





Mikor nyáron hallottam róla, hogy ez annak a könyvnek a megfilmesítése, amivel mindenhol szembe találtam magam, azonnal felmentem az internetre, hogy megnézzem: miről is fog szólni? Majd megnéztem az előzetest.

Aztán eszembe jutott, hogy el kéne olvasnom a könyvnek is a leírását.

Nagyon tetszett, de a könyvben az első tíz sorig jutottam. Ez van.

Szeptemberben a moziban találkoztam a plakátjával és eldöntöttem; én nekem ezt meg kell néznem. Komolyan, már-már a sorsomnak éreztem... és végül nagy nehezen, de eljutottam a cinemába és megnéztem.

Míg a könyv első tíz soránál azt éreztem, hogy nekem az a könyv nem tetszene, addig a film tízedik... sőt! Első percében rájöttem és tudtam: Igen. Ez a film király lesz és imádni fogom.

És így is volt.

Ahhoz képest, hogy híres színészek terén híján volt a stáblista, mégis fantasztikus alakítást láthattunk, mint például a főszereplő (Thomas), vagy az ő barátai.

A film minden pillanatát élveztem és bár a vége egy igazi sci-fihez méltó befejezés lett, szomjaztam a folytatásra. Így hazamentem, nekiestem a könyvnek és egy nap alatt elolvastam.

Minden átértékelődött bennem a filmmel kapcsolatban. A karakterek kidolgozatlanok maradtak, Thomas és Tessa kapcsolata olyan volt, mint két emberé a buszon, akik egymás mellett ülnek, ellenben Thomas és Chuck barátsága olyan volt, mint a könyvben; testvéri, természetes, megmosolyogtató.

A film (ha leszámítjuk azt a hatalmas hiányosságot a könyvvel James Dashner művével szemben) nagyon ott volt és talán el kéne gondolkodnia Hollywoodnak azon, hogy mi is kell a 15-20 éves korosztálynak. Én válaszolok: ez.

A Twilight sikeres lett, de a Percy Jackson és az Olümposziak és a Csontváros megbukott. Az Éhezők viadala az egyik legjobban kereső film lett, míg az Eleven testek szó szerint zombiként ballagott át a költségét megtérítő határon. És ezek mind könyvadaptációk.

Szóval az Útvesztő tökéletes film, de kell hozzá a könyv, ami sok mindent megmagyaráz, kiegészít és például még húsz oldalt hozzácsap ahhoz, ahol a filmnek lett vége. És azt se felejtsük el, hogy ez egy trilógia és mivel már berendelték a második részt is, így addig egy egész sorozatot elolvashatunk.

 

Ami tetszett: az akció jelenetek

Ami NEM tetszett: az a film és a könyv közti „hasonlóság”

Kedvenc jelenet: mikor Thomas berohan az Útvesztőbe, hogy segítsen a barátain

Kedvenc karakter: Newt (amint látjátok, az ő képe virít a cikk mellett és megjegyezném, hogy ő a könyvben egy magas, jóképű, erős és izmos, hosszú szőke hajú KIGYÚRT fiú… hát nem cuki, ahogyan ez a színész még így is összehozta őt és adott nekünk egy ugyanolyan Newtot?), valamint Minho

Akit nem szerettem: Alby és Gally

Értékelés: 9/10

 

Ui.: a könyv kritikájának a linkje lent


És végül a film mondata:

 "És ami a legfontosabb: soha ne menj a falon túlra."

Írta:Sasha

Dátum: 2014.11.22.